HTML

Bariton

Életünk napjai...

Linkblog

Apám cigány barátja

2010.09.05. 03:17 :: adYnah

Néha eszembe jut gyerekkoromból az a cserzett képű cigányember akivel apám gyakorta beszélgetett a kertben. Igen, ő még cigány volt mert akkoriban még nem volt ezzel senkinek problémája. Nem kérte ki magának, hogy ő roma, elfogadta, hogy apám úgy emlegeti az én cigány barátom és ezzel le volt tudva.


Nem azért volt ő cigány mert lenézte volna bárki is. Akkoriban még - legalábbis az én gyermeki fülem - nyugodtan mondhatta apámra, hogy gádzsó ( csak remélem, hogy helyesen írom le ) senkit nem zavart. Megéltek egymás mellett az emberek. Tudtak és akartak a másikat figyelembe véve és tiszteletben tartva élni.

Ez a férfi kemény kétkezi munkákból élt. Apámnak sokat segített a dinnyeföldön vagy a ház körül amikor beérett a termény. Lefölözte a részt és kis, enyhén düledező, feketére mázolt kerékpárján hazatekert. Néha ajándékot hozott. Egyszer egy faháncsból font kosárban egy fekete, fényes szőrű kiskutyát. Már akkor kutyabolond voltam. Apám kiáltására a tv elől bújtam ki a napfényre, hogy átvegyem az ebet.

A kutyus édes volt, játékos és kedves. A Dali nevet kapta. Felnőtt fejjel, amikor mesélem ezt a történetet néha ráhagyom az emberekre, hogy ötleteljenek a név keletkezésén és azt gondolják, már gyerekként is érdekelt a képzőművészet, de nem. A kutya nem a festőről kapta nevét, hanem a Dallas című sorozatról ami akkoriban indult a csatornán és Dalivá szelidült.

Sok dolog megváltozott azóta, pedig csupán szűk 20  év telt el. Emlékszem mekkora dolog volt, hogy a szomszédunk vett egy kékesszürke Daciát. Kislányként is a kerítésen keresztül tátottam a számat,hogy milyen szép! Nagy dolog volt a vezetékes telefon és a színes televízió. A walkman pedig! Álom volt csupán és irigykedve néztük ha volt valakinek.

Nem volt nagy dolog, hogy valaki cigány vagy magyar. Egyik sem volt előny és nem volt hátrány sem. A bőrszín, a vallás magánügy. A tettek, a gerinc vagy annak hiánya pedig közügy volt. A falu kollektív lénye megvitatta a dolgokat majd ítéletet hozott. Egyszerű volt és gördülékeny mert akkor még együtt éltek a népek, számítottak egymásnak és egymásra.

Mindez pedig Kenderesen történt, ott ahol a Horthy kastély áll. Ott ahol népi ünnepélyt tartva temették újra  Horthy Miklóst. -ott voltam én gyermek, valamikor régen még a kalászos magyar címer alatt, a traubisoda és az autós rágó idején.

Szólj hozzá!

Címkék: politika cigány emlékek gyerekkor

A bejegyzés trackback címe:

https://bariton.blog.hu/api/trackback/id/tr792272309

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása